BIP - MPK w Częstochowie S.A.
A A A A A A+ A++
    
» Instrukcja obsługi:
Zoom 100%  Zoom 120%  Zoom 150%I. Struktura strony

Strona Biuletynu dzieli sie na trzy obszary:

 1. Obszar Nagłówka
  Zawiera logo BIP, będące odnośnikiem do strony głównej Biuletynu Informacji Publicznej (http://www.bip.gov.pl), logo podmiotu udostępniającego informacje oraz na dole z prawej strony formularz wyszukiwania (tzw. modul wyszukujacy wymagany prawem).
 2. Obszar Menu Przedmiotowego i Serwisu (z lewej strony)
  Menu Przedmiotowe zawiera spis kategorii w jakie zostały pogrupowane informacje zawarte w Biuletynie. W Serwisie znajdują się odnośniki do informacji o redakcji Biuletynu (Redakcja), informacji o Biuletynie (Instrukcja obsługi) i informacji o wprowadzonych zmianach (Rejestr zmian). Na stronie głównej Biuletynu dodatkowo u dołu menu znajdują się informaje o ostatnio wprowadzonych zmianach.
 3. Obszar Informacyjny
  Centralne miejsce Biuletynu w którym wyświetlane są treści przygotowanych artykułów. Niniejsza pomoc znajduje się właśnie w Obszarze Informacyjnym.

II. Menu przedmiotowe

Zawiera kategorie, w których umieszczone są pogrupowane informacje publiczne.


III. Wyświetlanie informacji publicznych

Po wybraniu kategorii w Obszarze Menu Przedmiotowego wyświetlona zostaje w Obszarze Informacyjnym pełna zawartość materiału z okresloną informacją publiczną. W Obszarze Informacyjnym z prawej strony nazwy kategorii znajdują trzy ikony pozwalające powiększyć zawartość Biuletynu. Na dole Obszaru Informacyjnego podane są dodatkowo:
- tożsamość osoby, która wprowadziła informację do zawartości podstrony BIP,
- oznaczenie daty ostatniej aktualizacji zawartości podstrony BIP.


IV. Wyszukiwanie informacji

Wyszukiwanie informacji jest możliwe poprzez wpisanie poszukiwanej frazy w pole wyszukiwania w Obszarze Nagłówka Biuletynu. Jest to również moduł wyszukujący w rozumieniu rozporządzenia MSWiA z dnia 17 maja 2002 w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.


V. Korzystanie z załączników

Każdy załącznik opatrzony jest ikoną informującą o typie pliku. Po najechaniu na ikonę w pasku stanu na dole przeglądarki pojawia się jego nazwa. Po wybraniu ikony odnośnika przeglądarka pyta o sposób postepowania z plikiem (do wyboru wyświetlenie albo zapis). Po wybraniu opcji "wyświetl" uruchomi się program skojarzony z danym typem plików niezbędny do ich przeglądania. Podobne zdarzenie będzie miało miejsce po zapisaniu pliku na dysku i nastepnie kliknięciu na ten plik.

Jeśli nie mozna wyświetlić danego załącznika, być może należy zainstalować na komputerze stosowne narzędzie, które to umożliwi. Poniżej znajduje się lista takich programów:
 • PDF - Przegladarka plików Acrobat Reader (pliki: .pdf) - pod system Windows
 • PDF - Przegladarka plikow Acrobat Reader (pliki: .pdf) - pod system Linux
 • TIFF - Dowolna przeglądarka plików graficznych (pliki: .jpg, .tif)
 • ODT - edytor tekstu OpenOffice Writer w wersji >= 2.0 (pliki: .odt)
 •